Frankfurt-GKD 8 Mayıs’ta alanlardaydı!

11253232_10206702655234462_1319972371381051818_n8 Mayıs, Hitler Faşizminden kurtuluşun 70. Yıldönümü Frankfurt’da bir çok örgüt, kurum ve kişinin katıldığı miting, tartışma toplantıları ve yürüyüşle kutlandı. Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği olarak, tüm gün devam eden kutlamaların içinde yer aldık. Çünkü, Hitler Faşizminden kurtuluş sadece Alman halkına değil, dünyada bütün halklara özgürlük getirdi. Kadınlar, çocuklar, erkekler faşizm denen lanetden kurtuldu.

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli biz göçmen kadınlar için faşizmden kurtuluşun bugün için anlamı, yabancı düşmanı ve ırkçı görüşlerin toplum içerisinde kendisine taban bulmaması, kadın-erkek, yerli-yabancı her bir insanın içinde yaşadığımız toplumda eşit bir yere, haklara ve şansa sahip olmasıdır. Hepimizin ortak amacı değil mi, işçilerin, gençlerin, erkeklerin yaşlıların, kısacası emeğiyle yaşayan her insanın eşit ve özgür olması. Pegida ve diğer yabancı düşmanı akımların, Neo Nazilerin son yıllarda Frankfurt’da taban bulmamasında en büyük faktör, göçmen ve yerli halk arasındaki ortak mücadele geleneği değil miydi? Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği olarak bu anlayışa sahip çıkarak bütün gün etkinliklerde yer aldık. Açtığımız bilgilendirici ve Türk-Kürt yemeklerinden oluşan stand, epey bir ilgi odağı oldu.

Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın açılışını yaptığı kutlama, DGB Yönetim Kurulundan Stefan Körzell’in, Prof.Dr. Ulrich Gottstein’ın (IPPNW), Ausschwitz’in canlı tanığı Heinz Hesdörffer’in konuşmalarıyla devam etti. Kültürel program oldukça zengindi. Ana etkinliğe paralel, tartışma ve bilgilendirme toplantıları yapıldı. 40’dan fazla örgütün katıldığı yürüyüşle 8 Mayıs, Hitler faşizminden kurtuluşun 70. Yıldönümü etkinlikleri sona erdi.

,