1 Milyar Ayakta

http://www.onebillionrising.de

Sevinç Sönmez

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 14 Şubat tarihinde kadınlar şiddete karşı taleplerini dile getiren eylem ve aksiyonlarda buluşacaklar. Pandemi nedeniyle önceki yıllara göre daha sınırlı şehirde eylemler yapılması planlanırken farklı yöntemler kullanarak da kadınlar taleplerini dile getirecekler. 

Bir Milyar Ayakta Almanya grubu tarafından yapılan çağrıda, bu yılın temasının doğa ve sloganının da çiçeklenen bahçeler olduğu belirtilerek, bu çağrının canlandırmaya, restorasyona ve dönüşüme yönelik yaratıcı bir çağrı olduğu ifade edildi. 

Bir Milyar Ayakta Almanya grubu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bahçelerde dans ediyoruz. Bahçeleri ve doğayı yeşertiyoruz/canlandırıyoruz/ hayat veriyoruz

Covid-19 salgını neoliberalizmin, kapitalizmin, ırkçılığın, faşizmin ve ataerkilliğin yıkıcı damarlarını hızla parçaladı ve çok uzun süredir bize dayatılan şiddetli ve bozuk sistemi ortaya çıkardı. Her gün ölen insanların çoğunluğunun tarihsel olarak sömürülen, ezilen, marjinalleştirilen ve ırk, cinsiyet, sınıf ve kast temelinde ayrımcılığa uğrayanlar olduğunu görüyoruz. 

Dünyanın her yerinde ön saflarda çalışanların, sağlık çalışanlarının, ev işçilerinin ve tarım işçilerinin çoğu kadın. Dünya gibi, onlar da en az değer biçilen ve korunanlar.

En vazgeçilmez işleri yapanları takdir etmek, korumak ve yüceltmek için ayağa kalkmak zorundayız. Dünyanın dört bir yanındaki herkesi, kadın işçilerin onuruna ve onları kutlamak adına ayağa kalkmaya ve çiçek açan bahçeler yaratmaya ve büyütmeye çağırıyoruz. 

Bahçeler bize yaşama, birbirimize ve yeryüzüne olan kalıcı bağımızı hatırlatır, bu da bizi yaşamı zarar vermeden korumak ve sahip çıkmak için  mümkün olan ne varsa yapmaya zorlar. Bitki yetiştirmek de bir hayatta kalma aracıdır. Bir bahçede organik olarak yiyecek yetiştirdiğinizde  kendinizi ve çevrenizdekileri besleyebilirsiniz. Bahçe özerklik sunar ve bu bir çok insanın temel gıda maddelerine ulaşımının sınırlı olduğu bir dünyada gıda güvenliği ihtiyacının altını çizer. ”

Açıklamad ayrıca, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Nisan ayında, koronavirüs salgınının bu yıl akut gıda güvensizliğinden muzdarip insan sayısını dünya çapında yaklaşık 265 milyona çıkabileceği söylendiği hatırlatılarak 14 Şubatta yapılacak eylemlere katılım çağrısı yapıldı.

 

,