Sosyal alanlarımızı genişletelim

IMG_7462

Zahide Yentür

Frankfurt Ginnheim semtinde, “Ideal Nachbarschaftsverein e.V”nin, semtte faaliyet gösteren Caritas, İtfaiye, Sirk Zarikali, Integratif Okul, Gençlik Merkezi, Göçmen Kadınlar Ginnheim Semt Komitesi vb. davet ederek düzenlediği Komşuluk Semt Eğlencesi’ne tüm gün boyunca yüzlerce semt sakini ve Frankfurt Belediye Başkanı katıldı.

IMG_7464

Ginnheim semtinde yıllardır faaliyet gösteren Göçmen Kadınlar Ginnheim Semt Komitesi, çalışmalarının ürünlerini sergiledi. Keziban Karabulut’un yönettiği, resim kursunda yapılan resimler ilgi odağı oldu. Kadınlarla elişi ve eskileri değerlendirme kursu yapan Fatma Yeşil’in elişi ürünleri de yoğun ilgi gördü. Açtıkları stantta,yaz sezonu sonrası sürdürecekleri faaliyetlerle ilgili semt sakinlerini bilgilendiren GKB semt komitesi, kadın korosunun Ginnheim semtinde devam edeceğinin duyurusu yaptı.

IMG_7463

Ginnheim semtinde 70 milletten, 5 bin kişi yaşıyor. Bundan 15 sene önce, sonradan konuta çevrilen askeri kışlalarda bulunan zehirle gündeme gelen Ginnheim semti, birlikte mücadele etmenin tadını almış bir semt. Birlikteliğin ve mücadelenin değiştirici gücünü hafızasına kazıyan semt sakinleri, bu sene “Birlikte olalım” sloganıyla şenlik düzenlerken, Alt Ginnheim’i da (sosyal konutların dışında kalıyor ve hali vakti yerinde olanların kaldığı bir yer) şenliklerine davet etdi. ABG Holding’in uygulamaya koyduğu ve belediyenin sessiz kaldığı özelleştirmelerle daralan “sosyal alanlarımızı genişletelim” şiarı, elbette Frankfurt’un bugünkü koşullarında sadece dar gelirlilere ve yoksullara uyar. Çünkü yoksullar, başka bir ifadeyle sosyal konutlarda kalanlar, “Main-Metropol” olma hevesindeki bir şehir için, şehir imajında bir bozukluk olarak görülüyor ve kiralar yükseltilerek şehir dışına taşınmaya zorlanıyor. Buradayız, burada kalacağız ve sosyal alanlarımızı genişleteceğiz demek, bunun için bugün çok önemli bir talep.

,