Sabah Avrupa’yı protesto ediyoruz!

 

JF2TZ3HPBN131259-mehtap-hicbir-iz-birakmadan-kaybolduSabah Avrupa’nın, Mehtap Savaşçı’nın belediyede çalışma arkadaşları tarafından düzenlenen törenle ilgili olarak yaptığı haber, cinsiyetçi ve kadın düşmanı bir içerik taşıyor. Herhangi bir kaynağa dayanmadan söylentiler üzerinden yapılan haberde, Mehtap Savaşçı’nın özel yaşamıyla ilgili ayrıntılara yer veriliyor. Abisinin, kızkardeşinin yaşam tarzıyla ilgili itirazlarına dayanak oluşturmaya çalışılan haberin satır aralarında „hak etmiş“ çağrısı gizleniyor.

Sabah Avrupa yaptığı bu sorumsuz haberle azmettiriyor, kadın cinayetlerini meşru gören ataerkil zihniyetin ekmeğine yağ sürüyor.

Ahlakınız batsın!

Hiç bir gerekçe, hiç bir kural, hiç bir gelenek bir kadının öldürülmesini haklı çıkarmaz. İnsanların yaşamlarıyla ilgili kararları kendilerinin vermelerine tahammülsüzlüğü de.

Medyada kadın cinayetlerinin genel olarak ele alınış tarzı, kadın yerine ailenin kutsallığını öne çıkaran anlayışı, kadınların yaşamlarına en büyük saldırılardan biridir. Sabah Avrupa da sözkonusu haberiyle tam da bunu yapıyor. Ataerkil zihniyetin, zorbalığın toplumun gözünde meşru kılınmasına, içselleştirilmesine ve kadınların ölümlerine yol açan ataerkinin yeniden üretilmesine hizmet ediyor.

Bilinsin ki kadınların hayatlarına karışan, bedenleriyle, yaşamlarıyla ilgili kararları kendilerinin vermesi durumunda, dedikodunun, şiddetin ve cinayetlerin çarklarını işleten uygulamalara ve bunu meşru gösteren medyaya karşı mücadele ediyoruz. Bilinsin ki Mehtap Savaşçı’yı her türden gerici zihniyete karşı verdiğimiz mücadelede yaşatacağız.

Açıklamayı pdf datay olarak indirmek için: protesto

,