Özgecan’ın Katledilmesi Frankfurt’ta Protesto Edildi

Zahide Yentur

Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği ve diğer kadın örgütleri, Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto amacıyla Frankfurt merkezde iki gün sürecek bir eylem kararı aldı.

IMG_0310

Bugün saat 17:00’de Hauptwache’de toplanan kadınlar, Özgecan Aslan’ın şahsında kadın katliamlarını protesto etti. Zehra Ayyıldız, Göçmen Kadınlar Derneği adına yaptığı konuşmada, Türkiye’de kadın hareketinin demokrasi mücadelesinin temel taşlarından biri olduğuna, AKP döneminde gerici-islamcı düşünce ve yaptırımların kadın cinayetlerine zemin hazırladığına, AKP’nin kadın düşmanı bir politika izlediğine dikkat çekti. Avrupa Demokratik Kadın Hareketi adına yapılan konuşmada da aynı şekilde, AKP hükümetinin kadın düşmanı politikaları ve kadın cinayetleri lanetlendi. Courage adına yapılan konuşmada, kadına şiddet meselesinin Almanya’da da gündemde olduğu söylendi ve dünya genelinde kadına yönelik şiddet mahkum edildi.


IMG_0326

Serbest mikrofondan söz alan kadınlar, Türkiye’deki kadın hareketiyle dayanışma duygularını ifade etti ve kadın cinayetlerinin son bulmasını istedi. Atılan sloganlarla, “yasta değiliz, baş kaldırıyoruz”, “kadınız, her zaman vardık ve var olacağız” denildi.

 

* Göçmen Kadınlar Birliği’nin Özgecan Aslan’ın katledilmesine dair bildirisini okumak için lütfen buraya tıklayın.

,