Kutlamalar başladı: MÜNİH

11008968_10203951117753444_575796944_n

Göçmen Kadınlar Birliği Münih Grubu 8 Mart kutlamalarının startını 300 kişinin katıldığı bir şenlikle verdi. Münih’de bulunan Antonfingerle salonunda gerçekleştirilen etkinlik,  kadınların mücadele tarihi boyunca katledilen, töre cinayetlerine, namus cinayetlerine, şiddete kurban edilen ve Kobane’de ölen kadınlar için saygı duruşu ile başladı. Daha sonra GKB Başkanı Sidar Çarman’ın ve Münih GKB grubu adına yapılan konuşmalarda kadınların yaşadıkları sorun ve çözüm yollarına değinildi.  Almanya’da kadınların ve göçmen kadınların yaşadığı sorunlara da değinen konuşmacılar, mücadeleden azla vazgeçmeyeceklerini, eşit haklar elde edene kadar yılmayacaklarını da dile getirdiler. Şenlik boyunca yapılan konuşmalarda, okunan şiirlerde, hazırlanan panolarda kadına yönelik şiddete karşı mücadele ana tema oldu. Özgecan Aslan ve Tuğçe Albayrak’ın anıldığı etinlikte, kadına yönelik şiddetin her türlüsüne duyarsız kalan devlet politikaları kınanarak daha radikal önlemler alınması istendi.

GKB kadın dergisinin satış ve tanımıtının yapıldığı şenliğe katılan genç kadınlar şiirler okudular.

Şenliğin kültürel bölümünde ise Devran Cebe , Grup Nevin ve Haluk Tolga İlhan solistliğinde Grup Abdal’ın şarkı ve türküleri yer aldı.

Şenliği Grup Abdal’ın türküleriyle halaylar çekerek noktalayan kadınlar mücadelenin sürekliliği için sadece 8 Martlarda değil örgütlü bir şekilde yürütülecek çalışmalarda birleşme umuduyla salondan ayrıldılar.

,