Kadınlar Türkiye’de tek ses: İstanbul Sözleşmesi uygulansın!

Kadınlar İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara ve Sözleşmenin iptal edilmek istenmesine karşı ‘İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’ diyerek sokağa çıktı.

İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açan ve iptal edilmesini savunan hükümete karşı kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesini uygula’ diyerek sokağa çıktı. Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Bursa, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yerinde yapılan eylemlerde kadınlar öfkeyle taleplerini haykırdı.

Kadınlar, eşitlik haklarının güvenceye alınması ve şiddete karşı korunması için İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmek istenmesini protesto ederken aynı zamanda 2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmaların son bulmasını ve Sözleşme’nin uygulanmasındaki eksiklerin giderilmesini talep etti.

Türkiye genelinde düzenlenen eylemlerde kadınlar “İstanbul Sözleşmesi yaşatır, Vazgeçmiyoruz” “İstanbul Sözleşmesini Uygula“, “Eşitlik ve özgürlük için mücadeleye” dövizleri ve öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıyarak “Kadın cinayetleri politiktir”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Hayatımız bizim, aileniz sizin olsun”, ”Devlet elini bedenimden çek”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Jin, jiyan, azadi”, “Kadınları değil, erkek şiddetini engelle”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” “Kadın cinayetlerine, çocuk istismarına hayır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” “erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Devlet elini bedenimden çek” sloganları attı. Katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemlerde öldürülen kadınların hikayeleri ve isimleri de okundu, ‘burada’ denildi.

“Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesini Uygula” İstanbul Kampanya grubunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, “Mücadelemizin geri dönüşü yok. Haklarımızdan vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesini uygulayın” dedi.“ Kampanya grubu adına okunan açıklamada, “Mücadelemizin geri dönüşü yok! Sadece sözleşmenin iptali gündeminin ortadan kalkmasını değil, sözleşmenin devleti yapmakla yükümlü kıldığı tüm koruma, önleme, tazminat, çok dilli ve anadilinde destek, eşitlik politikaları geliştirme ve uygulama sorumluluklarının da hemen yerine getirilmesini istiyoruz! Biz kadınlar bu haklarımızın gereğinin yerine getirilmesi için yan yana durmaya, hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.”  denildi.

İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara karşı İzmir’de yapılan yürüyüşe polis müdahale etti, 18 kadın gözaltına alındı. Kadınlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı. 

Öte yandan 155 yazar ve şair kadın yayımladıkları ortak bildiriyle iktidarı İstanbul Sözleşmesi’nden yana taraf olmaya çağırdı. Bildiride ‘Böyle bir süreçte sessiz kalmamız mümkün değil!’ denildi.

 

Kadınların taleplerinden (Antalya)

– Türkiye’de kadın sığınaklarının mevcut yatak kapasitesi 3.482. İstanbul Sözleşmesi’ne göre olması gereken 8.315. İstanbul Sözleşmesi uygulansın.

– “İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın” diyenler, kadınlara şiddet uygulayıp cezasız kalmak isteyenler, LGBT+’ları öldürmek isteyenler! Kadın cinayetlerine de nefret cinayetlerine de sessiz kalmıyoruz!

– Fatma Altinmakas, akrabası tarafından tecavüze uğradı, bunun üzerine kocası onu öldürdü. Kürtçe çevirmen sağlanmadığından şikayetinde darp edildiğini söyleyemedi. İstanbul Sözleşmesi uygulansın, şiddete uğrayan kadınlar için ihtiyaçlarına göre sosyal destek ve hizmetler sağlansın.

– Türkiye’deki evli kadınların en az üçte biri fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor ama sadece yüzde 11’i bunu resmi kurumlara bildirebiliyor. Hiçbir kadının şiddete maruz kalmaması için İstanbul Sözleşmesi etkin bir biçimde uygulansın!

– Son 5 yıl içinde şiddet gören 1 milyon kadından 2 bine yakını öldürüldü. Kadınların erkekler tarafından öldürülmemesi için İstanbul Sözleşmesi derhal uygulanmalı!

– 2019 yılında “Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar” başlığı altında 138 bin 529 şikâyet geldi ancak bu şikâyetlerin yüzde 46,9’u yani 64 bin 972’si takipsizlikle sonuçlandı. İstanbul Sözleşmesi derhal uygulansın!

– İstanbul Sözleşmesi etkin bir biçimde uygulanmadığı için her yıl yüzlerce kadın şikâyet etmesine, karakola başvurmasına rağmen öldürülüyor. İstanbul Sözleşmesi şiddeti önler.

– 2019 yılında Türkiye genelinde kadına yönelik şiddetle ilgili 4 bin 76 suç duyurusunun yüzde 82,4’üne yani 3 bin 357’sine “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. İstanbul Sözleşmesi derhal uygulansın!

– Nüfusu 100.000’in üzerinde olan en az 237 belediyenin sığınak açma zorunluluğu varken sığınağı olan belediye sayısı 32. Tüm belediyeleri sığınak açarak İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya çağırıyoruz.

-İçişleri Bakanlığının (2014-2019 yılları) verisine göre devlet koruması altındayken 94 kadın yakını erkekler tarafından öldürüldü. Şiddete karşı etkin soruşturma için İstanbul Sözleşmesi uygulansın

Quelle: https://ekmekvegul.net

 

 

 

 

, ,