Maç sunan kadın spikere cinsiyetçi twitler

Kadınlara yönelik ayrımcılık Avrupa Kupası’nda maç anlatmakla görevlendirilen ve İtalya-İsveç maçını anlatan Claudia Neumann’a gösterilen tepkilerle bir kez daha ortaya çıktı. Almanya’nın ilk kadın maç anlatıcısı hakkında sosyal medyadan cinsiyetçi ve tehdit dolu mesajlar yağdı.

kupa kadinKimileri Neumann’ın ses tonunu beğenmezken bir sosyal medya kullanıcısı da “Kadınlar erkek futbolunu anlatmamalı. Uymuyor. Sinir bozucu. Nokta” mesajını paylaştı.
Neumann’ın gösterilen tepkiler bununla da sınırlı değil. Galler ile Slovakya arasında 11 Haziran’da oynanan maçtan bu yana ZDF’de EURO 2016 için yayınlar hazırlayan Neumann, o günden bu yana sosyal medyadan hakaret ve ‘kadınların yeri’ içerikli yüzlerce mesaj aldı. twitter hesaplarında onu evinde oturup çocuk yetiştirmeye çağıranlar oldukça fazlaydı.
ZDF’nin spor şefi Dieter Gruschwitz gelen tepkiler karşısında şaşkın olduklarını belirtti. Haber şefi Stefan Seibert twitter yazılarını paylaşarak, bunun anlaşılmaz ve cinsiyetçi olduğunu belirtti.

kadin futbol
ZDF yönetimi, Facebook hesaplarına gelen yüzlerce hakaret içerikli mesajı sildi. Facebook’tan bir de mesaj yayınlayan ZDF, “Eğer objektif şekilde tartışmayacaksanız, sizi engelleyeceğiz” uyarısında da bulundu.
Claudia Neumann, maruz kaldığı hakaretlere karşın sakinliğini koruyor. Spor haber ajansı SID’e konuşan Neumann, sosyal medyadan kendisine yöneltilen hakaretler için ‘tamamen saçmalık’ yorumunda bulundu. “Bu sadece futbol” diyen Neumann, “Bu insanlar çoğu, ben röveşata çekiyorken doğmamıştı bile” diye de ekledi.
Neumann ayrıca, daha fazla genç kadın meslektaşına yol açmak için kendisine yöneltilen hakaretleri kaldırabileceğini belirterek, “Ben kaldırabilirim. Eleştirilere kulak asmayacağım. Onların benim tutkumu ve profesyonelliğimi kırmasına izin vermeyeceğim” dedi.

2011 Dünya Kadın Futbol Şampiyonası’nda da maç anlatan Neumann, Almanya’nın ilk kadın maç anlatıcısı olmuştu. Son tepkiler futbolun hala erkek egemenliğinde olduğunu da gözler önüne serdi.

Cinsiyetçi tepkiler üzerine final maçını Claudia Neumann yorumlasın diye bir imza kampanyası da başlatıldı.

https://www.change.org/p/claudianeumann-soll-das-emfinale-kommentieren-zdf-daserste?recruiter=25780881&utm_source=share_petition&utm_medium=twitter&utm_campaign=share_twitter_responsive

,