İthaki Yayınları Virginia Woolf ile ilgili nefret dolu biyografisini düzeltsin!

Erktolia, İthaki Yayınları’ndan çıkan Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı eserinde yayınlanan cinsiyetçi ve aşağılayıcı cümleler içeren biyografi  ile ilgili bir imza kampanyası başlattı. Metin şöyle:

image
İthaki Yayınları, Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı kült feminist eserini, Woolf’un akıl hastalığı ve feminizmi ile dalga geçen bir biyografi ile bastı.

İthaki, “59 yaşında mezarlığa adım attı”, “bir kaşık suda boğuldu”, “Geri gelir mi? Gelirse gelsin. Kim korkar bakire kurttan” gibi cümlelerle Woolf’u bir yazar olarak küçük düşürmeye çalışmakla kalmamış, feminist yazını da “Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi” diyerek küçümsemiş; eril dilin tipik bir örneği haline gelen son derece hadsiz bir biyografi denemesi basmıştır.

Edebiyatta kadın düşmanlığının mizah kisvesi altında üretildiği bir ortamda, okuyucular olarak İthaki’den bu çirkin biyografiyi düzeltmelerini talep ediyoruz!

İthaki Yayınları’ndan Virginia Woolf ile ilgili bu düşmanlık dolu biyografiyi düzeltmelerini talep etmek için sen de harekete geç, bir imza ver!

https://www.change.org/p/virginia-woolf-ile-ilgili-nefret-dolu-biyografinizi-d%C3%BCzeltin-ithakiyayinlari?recruiter=52785447&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink

http://erktolia.org

 

,