DaMigra konferansı toplandı

14434802_1841461756088167_8724342615809710345_o

Quelle: https://www.facebook.com/DaMigra/?fref=ts

Göçmen kadın örgütlerinin çatı örgütü DaMigra yıllık konferansını bu kez Berlin’de topladı. 16/17 Eylül günlerinde düzenlen konferansta göçmenlerin dışlanmasına karşı modern toplumların alması gereken önlemler, geçtiğimiz dönem dört eyalette yapılan seçimler ele alındı. DaMigra, aşırı milliyetçi, dışlayıcı eğilimlere karşı daha etkili mücadele edilmesi çağrısı yaptı.

DaMigra konferansına çok sayıda şehirden gelen delegeler, iki gün boyunca Almanya’nın ve kadınların gündeminde olan aktüel konuları ele alıp tartıştıkları gibi çalışma gruplarında değişik alanlara yönelik devam eden çalışmaları değerlendirdiler. Çalışma gruplarında aynı zamanda önümüzdeki dönem yapılacak çalışmaların da ilk planları yapıldı.

DIŞLAYICI, MİLLİYETÇİ EĞİLİMLERE KARŞI MÜCADELE

DaMigra başkanlarından Dr. Delal Atmaca konferansta yaptığı konuşmada, bütün toplumsal kesimleri, göçmenlerin daha fazla katılımcı olmaları için çaba göstermeye çağırdı. Yabancı düşmanlığı ve dışlamanın modern toplumlar için en büyük tehlikeyi oluşturduğunu söyleyen Atmaca, “bütün kesimleri kapsayan entegrasyonunun hedeflenmesi ise bu tehlikeye karşı elimizdeki en büyük silahtır” dedi.

Özellikle geçtiğimiz dönem dört eyalette yapılan seçimlerde çıkan sonuçların ürkütücü olduğunu dile getiren Atmaca, “Görüldüğü kadar birçok seçmen milliyetçi bir eğilim içinde. Ne var ki milliyetçilik ve dışlama hiçbir sorunu çözmez” dedi. Frankfurt am Main, Stuttgart, Karlsruhe, Düsseldorf veya Hamburg gibi birçok büyük şehirde göçmenlerle yerlilerin ortak yaşayabildiklerinin görüldüğünü kaydeden Delal Atmaca, “Özellikle göçmen kadınlar bu şehirlerdeki çalışmalarıyla renk katıyorlar ve ortak yaşamı kolaylaştırıyorlar” dedi.

img_8580

Foto: Pelin Sener

GÖÇMEN KADINLARIN ÇALIŞMALARI ÖNEMLİ

Federal Kadın Bakanlığı, Eşitlik Dairesi Müdiresi Christine Morgenstern ise konuşmasında DaMigra’nın ve üye örgütlerinin çalışmalarının önemini vurguladı. “Almanya’da kadın göçmenlerin çıkarını savunan ve onların toplumsal katılımı için mücadele eden örgütlere ihtiyacımız var. Bu konuda kadınlar ve erkekler arasında eşit konum, eşit hak ve görevlere dikkat çekmek çok önem arzediyor” diye konuşan Morgenstern, “Göçmen kadınların, göçmen kadın örgütlerinin bu konudaki çalışmaları çok önemli ve vazgeçilmez” dedi.

İki gün süren konferansta yapılan sunumlarda ve çalışma gruplarında göçmen kadınların yaşadığı sorunlar ve talepler ele alındı. Damigra’nın Almanya çapında sürdürdüğü MUT projesi hakkında da bilgi verildi. (PS)

 

,