Cesur olun oy vermeye gidin!

DaMigra, 24 Eylül’de yapılacak Federal Meclis seçimlerine kadar ülke çapında değişik etkinlikler düzenleyerek göçmen kadınlara „cesur olun oy vermeye gidin“ çağrısı yapıyor.

Göçmen Kadın Örgütleri (Birliği DaMigra), ülke çapında 70‘den fazla farklı ülke kökenli üye kuruluşu ile göçmen kadınları ilgilendiren bir çok konuda faaliyet sürdürüyor. DaMigra, 24 Eylül’de yapılacak seçimlere ilişkin de hazırladığı çok dilli çağrıda, göçmen kadınlara katılım şansını kullanma çağrısı yaptı. Çağrıda, oy kullanma hakkı meselesi de gündeme getirilerek “Almanya’da sadece Alman ya da Avrupa Birliği vatandaşı olan insanlar oy kullanma hakkına sahipler. Avrupa Birliği vatandaşları sadece belediye seçimlerinde oy kullanabilmekteler. Alman ya da Avrupa Birliği vatandaşı* olmayan kişiler ise, Almanya’da hiç bir seçimde oy kullanamamaktalar. Rakam ile söylemek gerekirse, Almanya’da on yıllarca yaşayan 7,8 milyon insan demokratik hak olan yönetime katılma hakkına sahip değiller.” denildi.

Göçmen kadınlara seçimlerle ve nasıl oy kullanacakları ile ilgili teknik bilgilerin de verildiği çağrıda, “Katılın: Kadın erkek* eşitiliği için. Daha fazla açıklık için. Daha fazla saygı için. Daha fazla çeşitlilik için. Eşitliğin ortak kültürü için. Kim bu konular üzerinde birlikte çalışmak istiyorsa, katılmalıdır, hatta katılmak zorundadır.

Birlikte karar verme hakkımız var. Oy kullanma hakkı temel insan haklarından biridir. Açık ve dayanışma halinde olan bir toplum için mücadele etmeye değer.“ görüşleri dile getirildi.

Karşılık verin

Çağrıda, Almanya’da, Avrupa’da ve uluslararası alanda sağ görüşlü popülizm, milliyetçilik ve şovenizm yayıldığına da değinilerek “Özellikle seçimlerden önceki zamanlarda gerilim artıyor. Bu yüzden (siyasal) eşitlik kültürünü, saygıyı, dayanışmayı ve insani birlikteliği temsil edenlerin katılmaları ve seslerini paylaşım ve eşitlik için yükseltmeleri daha da fazla önem kazanmaktadır” denilerek göçmen kadınlara “cesur olun oy vermeye gidin” çağrısı yapıldı.

Ayrıntılı bilgi için: www.damigra.de

Foto: www.damigra.de

,