#BirTıkDaKendimİçin

Ekmek ve Gül 3 Nisan’da kadınlarla buluşuyor, kadınları buluşturuyor!

Tencerenin nasıl kaynadığı, ayın sonunun nasıl geldiği, çocukların nasıl büyüdüğü, hayatın tatlısı acısı bütün sorular kadınların kafasında döner durur. Bu hayat mücadelesinde kadınlar sadece kendileri için değil herkes için ekmek ister. Yaşamak için ister ekmeği. Ama yaşam ekmek kavgası değildir sadece. Bir de ruh vardır beslenecek. Yaşamın bütün güzelliklerinden faydalanmak için de gül ister kadınlar.

04-08 um 22.07.30‘Ekmek ve Gül’. Bu sözcükler kadınların hem ekmek hem de gül mücadelesinin yüzyıllara uzanışını simgeler. 1908’de 15 bin kadın işçi daha kısa çalışma saati, daha iyi gelir, oy hakkı ve doğum izni için yürüyüşe geçtiğinde dillerinde “Ekmek ve Gül” sloganı vardır. Hep bir ağızdan “Karnımızı doyurmak için ekmek, ruhumuzu doyurmak için gül istiyoruz” der işçi kadınlar. Bundan bir yıl sonra New England Tekstil Sanayi’ni sarsan iş bırakma eylemi gerçekleştirilir. Bir yürüyüşte genç işçi kadınlar “Hem Ekmek Hem de Gül İstiyoruz” yazılı bir pankart taşır. Grev ‘Ekmek ve Güller’ grevi olarak tarihte yerini alır. Ve o günden bugüne kadınların ortak talebi hâlâ Ekmek ve Gül’dür.
2008 yılında Hayat Televizyonu’nda bir program olarak başladı Ekmek ve Gül. Neredeyse her ilde Ekmek ve Gül adıyla bir araya gelen kadınlarla büyüdü, bu birliklerden işçi, işsiz, memur, öğrenci, sanatçı kadınların birikimleriyle çıkan aylık bir dergiyi de yanına kattı. Fabrikalara, mahallelere, atölyelere, evlere, kadın derneklerine, kadınların olduğu her yere uzanan Ekmek ve Gül bugün, kadınların birlikteliği ve dayanışmasıyla web portal olarak yoluna devam ediyor. Bu web portal bir haber sitesi olmaktan öte, kadın kadına dertlerimizi paylaştığımız, hayatımızın her anında bize benzer başka kadınların bir tık yakınımızda olduğunu hissettiğimiz, kadın dayanışmasıyla yaşamımızı güzelleştirdiğimiz, bilgilendiğimiz, bilgimizi paylaştığımız ve dünyayı değiştirdiğimiz bir mecra olacak.

Ekmek ve Gül kadınların sesi, sözü, kürsüsü olmaya devam ediyor. Her an her yerde yaşamı dayanışmayla sürdüren, dayanışmayla güzelleştiren tüm kadınlar yaşamak için ekmek, ruhu için gül istiyor hâlâ!

Ekmek ve Gül…

Kadınların bir tık yakınında…
Ekmek ve Gül’e destek olmak için neler yapabilirsiniz?

abEkEkmek ve Gül web portalı kadın örgütlerinin haberlerine, etkinliklerine açık bir alan. Sitemizde yer alan Kadınların Ajandası bölümünde etkinliklerinizin, çalışmalarınızın kadınlarla paylaşılmasını isterseniz posta@ekmekvegul.net adresine etkinliğinizin ya da çalışmanızın bilgilerini atabilirsiniz. Böylece biz de ajandaya sizin etkinliklerinizi ekleyebilir, kadınların bilgisine sunabiliriz.

Ekmek ve Gül web portalında kadın örgütlerini tanıtmak, kadınların size nasıl ulaşabileceğinin bilgisini paylaşmak için bir bölüm olacak. Bu bölümde yer almak için siz de 3 dakikalık bir video çekebilir ve bize ulaştırabilirsiniz.

Ekmek ve Gül web portalı sizden gelecek her türlü mektup, izlenim, haber, fotoğraf ve videoya açık. Yayınlanmasını istediklerinizi posta@evrensel.net adresine gönderebilir. Facebook ve twitter hesaplarımızda paylaşabilirsiniz.

Ekmek ve Gül web portalını iletişimde olduğunuz kadınlara duyurmak, kadınların da mektup, izlenim, haber, fotoğraf ve videolarla bizi zenginleştirmesini sağlamak çok büyük bir dayanışma olacaktır.

Eğer bir web sayfanız varsa Ekmek ve Gül için hazırladığımız banner’ımıza yer ayırır mısınız? Bize hangi boyutta olacağını bildirirseniz hızla hazırlayıp göndeririz.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz…

TAKVİM

27 MART PAZARTESİ- ekmekvegul.net adresini tıkladığınızda karşınıza bir tanıtım videosu çıkacak. Tanıtım videomuzu yaygınlaştırır mısınız?

28 – 29- 30- 31 MART- #BirTıkDaKendimİçin sloganıyla hazırladığımız tanıtım videolarını ve sosyal medya içeriklerini @ekmekvegul twitter hesabından ve Ekmek ve Gül facebook sayfası ve grubundan yaygınlaştıracağız. Siz de #BirTıkDaKendimİçin dediğiniz videolarınızı, fotoğraflarınızı paylaşır mısınız?

1 NİSAN CUMARTESİ- Ekmek ve Gül dergisinin Nisan sayısı çıkıyor. Dergimizin arka kapağında bir afişimiz olacak. Dergimizi alıp, afişimizi görünür bir yere asmak ister misiniz?

2 NİSAN PAZAR- Saat 21:00’de sosyal medya üzerinden #BirTıkDaKendimİçin etiketiyle paylaşımlar yapıyoruz. Siz de destek verir misiniz?

3 NİSAN PAZARTESİ- ekmekvegul.net yayında… Siz de dayanışma için bize bir yazılı, görsel mesajlarınızı gönderir misiniz?

3 Nisan sonrasında hafta içi her gün farklı bir ilden canlı yayınlar yapacağız. Yayınlarımızı ekmekvegul.net sitesinden izleyebilirsiniz. İsterseniz youtube kanalımızdan ya da facebook ve twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Dayanışmayla!

, ,