#Akdeniz

11156148_10203936240034744_7508738758260340104_nAkdeniz, daha iyi bir yaşam ve gelecek umuduyla yola çıkan binlerce insan için koca bir mezarlığa dönüştü. Önlenebilir kazalara son vermek için bütün yetkilileri harekete geçmeye ve herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda iki ayrı kazada 450 göçmenin öldüğü Akdeniz’de büyük bir katliam daha yaşandı. Libya açıklarında Afrikalı ve Arap göçmenleri taşıyan balıkçı gemisi battı. Tekneden kurtulanların ifadelerine göre 900 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Yetkililer, geminin Lampedusa adası açıklarında, Libya karasularında gece yarısı alabora olduğunu açıkladı.Libya, göçmenlerin Akdeniz’e açıldığı en önemli limanlardan biri. Bugün Libya’da yasal dokümanları bulunmayan yaklaşık 3 milyon göçmen olduğu tahmin ediliyor. Bunların çoğunu Somali, Suriye ve Eritreliler oluşturuyor.

İnsanları yerinden yurdundan eden savaş ve kışkırtma politikalarında AB ülkelerinin payı olduğunu düşünüyoruz. Bu payı görmezden gelerek sığınmacılara kapıları kapamak her geçen gün daha fazla insanın ölümüne göz yummaktır.

Yoksulluk ve savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan onbinlerce insan göç yollarında sağ kalmayı başardıysa bu kez göç ettiği ülkenin ayrımcı yasaları, kışkırtılan önyargıları, kötü barınma, çalışma koşulları ile yaşam mücadelesi veriyor. Bu nedenle insanlık dışı sığınma politikalarına bir an önce son verilmesini, güvenli sığınma koşullarının yaratılmasını ve sorunsuz şekilde yerleşim hakkı verilmesini talep ediyoruz.

Göçmen Kadınlar Birliği

,