1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Elif Durmaz

2-27-1Uluslararası işçi emekçi dayanışma günü 1 Mayıs Almanya’nın çeşitli şehirlerinde coşkuyla kutlandı.

Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) çağrısıyla bu yıl “Dayanışma Zamanı‘ sloganıyla yapılan 1 Mayıs gösterilerine 400 bine yakın emekçi katıldı. Bu yıl merkezi gösteri Stutturtgart’ta yapıldı. Özellikle TİS sürecinde olan metal işçilerinin eyleme yoğun katıldığı görüldü. Almanya’ya gelen sığınmacılarla dayanışma, daha fazla ücret, insanca çalışma koşulları, ırkçılığa karşı mücadele taleplerinin öne çıktığı Stuttgart’taki mitingde konuşan DGB Genel Başkanı Reiner Hoffmann, ırkçı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin toplumu bölmeye çalıştığına dikkat çekti.

Hamburg ve Köln’deki gösterilere 8’er bin kişi katıldı. Her iki kentte de metal işçilerinin yoğun katılım olduğu görüldü. Köln’de özellikle Ford işçileri döviz ve pankartlarıyla katıldı.

NAZİLER GÖSTERİLERE SALDIRDI

Öte yandan Bochum, Plauen, Erfurt ve Zwickau kentlerinde neonaziler 1 Mayıs gösterilerine saldırdı. Zwickau’da Federal Adalet Bakanı Haiko Maas konuşma yaparken 100 kişilik ırkçı bir grup konuşmasını engellemeye çalıştı. Bakan protesto nedeniyle konuşmasını kısa kesmek zorunda kaldı. DGB Bölge Başkanı Sabine Zimmermann, polisin yeterli derecede güvenlik önlem almadığını belirterek eleştirdi.

Göçmen Kadınlar Birliği’ne bağlı dernek ve gruplar da 1 Mayıs’a talepleriyle katıldılar. Frankfurt’ta son dönemde yaşanan katliamlara, ırkçı ayrımcı düşünceye ve mülteci sorununa sessiç kalmayan Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği,  1 Mayıs öncesi üyeleriyle bir toplantı yaptı. Frankfurt’ta düzenlenen eylem ve mitinge pankart ve bayraklarıyla katılan kadınlar, eşit işe eşit ücret, ırkçılık ve ayrımcılığa son, eşitlik gibi talepleriyle  uluslar arası işçi emekçi dayanişma gününü daha güzel bir gelecek ve eşit haklar için kutladılar.

,